The Blog

Študentky VŠMU na návšteve v Romano kher – Rómskom dome

i Apr 27th No Comments by

Prednedávnom sme mali v Romano kher – Rómskom dome návštevu. Zavítali k nám študentky odboru divadelný manažment Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave spolu so svojou pedagogičkou Zuzanou Lampl. Návšteva bola súčasťou prednášky sociológia subkultúr.

Aké boli dojmy študentiek?

Patrícia:

Exkurzia bola prínosná. Predsudky išli bokom cez rozhovory sme sa dozvedeli mnohé nové veci. Najviac ma zaujala celoštátna výtvarná súťaž Farebný svet. Prekvapilo ma, koľko máme talentovaných rómskych detí na Slovensku.

Veronika:

Zaujímavá bola informácia o knihe rómskej autorky zo Švédska, ktorá je v tejto severskej krajine povinnou literatúrou a učebnicou multikultúry. Jej názov je Katici, v slovenskom preklade ju vydalo ministerstvo školstva v roku 2004, ale ak by ju naši učitelia v súčasnosti niekto zháňali v knihkupectvách, tak ju nezoženú. Vyšla iba raz, pritom by zišla dotlač pre ďalšie deti, ktoré by pomocou knihy lepšie pochopili, aká je rómska kultúra.

Magdaléna:

Rómovia sú u nás jednou z nadiskutovanejších tém na Slovensku, nie vždy ale máme príležitosť vidieť veci z pohľadu, ako nám ich predstavila pani Horváthová z občianskeho združenia Romano kher – Rómsky dom. Rozhovor s ňou mi úplne zmenil pohľad na Rómov.

študenti 5. ročníka Divadelnej fakulty VSMU

Popis k obrázku: Na obrázku je celý ročník odboru divadelného manažmentu DF VŠMU. Študent na návšteve v Romano kher – Rómskom dome nebol, bol chorý. Dievčatám sa u nás páčilo.

Comments